Co to jest HTTPS – Definicja

HTTPS – skrót od ang. Hypertext Transfer Protocol Secure, to bezpieczna wersja protokołu protokołu http. Dzięki użyciu protokołu SSL/TLS możliwy jest bezpieczny przesyłanych pomiędzy serwem strony a jej klientem. Dzięki jego zastosowaniu poufne dane są trudniejsze do odczytania, przechwycenia, czy zmiany.

\"\"

[lmt-post-modified-info]

HTTP a HTTPS – różnice

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) i HTTPS (HTTP Secure) to protokoły sieciowe wykorzystywane do przesyłania danych między klientem a serwerem w Internecie.

HTTP to protokół, który przesyła dane w postaci tekstowej i jest wykorzystywany do przesyłania informacji pomiędzy klientem (np. przeglądarką internetową) a serwerem internetowym. Głównym zadaniem HTTP jest obsługa zapytań i odpowiedzi między przeglądarką a serwerem.

HTTPS to bezpieczna wersja protokołu HTTP, która korzysta z protokołu SSL/TLS (Secure Sockets Layer/Transport Layer Security) do zabezpieczenia połączenia między klientem a serwerem. W przeciwieństwie do HTTP, który przesyła dane w postaci tekstowej, HTTPS przesyła dane w formie zaszyfrowanej za pomocą protokołu SSL/TLS, co oznacza, że ​​są one bardziej bezpieczne.

Podsumowując, HTTP i HTTPS są protokołami wykorzystywanymi do przesyłania danych między klientem a serwerem w Internecie, a HTTPS zapewnia dodatkowe zabezpieczenia poprzez szyfrowanie przesyłanych danych.Re

Protokół HTTP i HTTPS – Czym się różnią?

Protokół HTTP:Protokół HTTPS:
Adres strony zaczyna się od: http://Adres strony zaczyna się od htttps://
Domyślny port HTTP to 80Domyślny port HTTP to 443
NIE szyfruje loginów i hasełSZYFRUJE loginy i hasła
NIE szyfruje treści formularzaSZYFRUJE treść formularza
W wyszukiwarkach strona jest oznaczona jako NIEzabezpieczonaW wyszukiwarkach strona jest pokazana jako ZABEZPIECZONA
Informacje jakie użytkownik podaje na stronie są ŁATWE do PRZECHWYCENIA i WYKORZYSTANIATrudno przechwycić dane użytkownika. Skuteczność certyfikatu kosztuje, ale daje też gwarancję finansową =, zwrotu w razie przechwycenia danych.

HTTPS jak włączyć?

Rzeczy jakich potrzebuję?

Certyfikat SSL

Jak włączyć usługę HTTPS

Krok 1 Certyfikat SSL

Potrzebujesz dostępu do certyfikatu SSL. Jeżeli Twoja strona dopiero startuje możesz zacząć od darmowego certyfikatu Let\’s Encrypt. Dzięki organizacji: https://letsencrypt.org/ każdy ma możliwość podstawowego zabezpieczenia swojej domeny.

Krok 2

W zależności od środowiska programistycznego, na jakim oparta jest Twoja strona czekają Cię różne kroki. Wszystkie sprowadzają do włączenia bezpłatnego lub płatnego certyfikatu SSL.

Krok 3

Ostatni, lecz nie mniej ważny niż poprzedni. Koniecznie musisz zastosować przekierowanie 301 dla całej swojej domeny. Informujesz w ten sposób wyszukiwarki, że dres Twojej dotychczasowej domeny zmienił się. Nie zaczyna się już

Czy strona https jest bezpieczna?

Strona internetowa z protokołem HTTPS jest z reguły bezpieczniejsza niż ta, która działa tylko na protokole HTTP. Protokół HTTPS zapewnia szyfrowanie danych przesyłanych między przeglądarką a serwerem, co oznacza, że informacje, takie jak hasła, dane osobowe czy numery kart kredytowych są bardziej chronione przed przechwyceniem przez osoby trzecie.

Czy SSL jest darmowy?

Tak, istnieją bezpłatne certyfikaty SSL/TLS, które pozwalają na wdrożenie protokołu HTTPS na stronie internetowej. Jednym z takich darmowych rozwiązań jest np. Let\’s Encrypt, które jest inicjatywą non-profit wspieraną przez różne organizacje i firmy z branży IT. Certyfikaty SSL/TLS wydawane przez Let\’s Encrypt są bezpłatne i automatycznie przedłużane co 3 miesiące.

Certyfikat SSL – co to jest

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to plik zawierający dane zaszyfrowane, które potwierdzają, że dane przesyłane…
Read More

Prędkość internetu

Prędkość internetu to wielkość określająca szybkość przesyłania danych przez sieć internetową. Może być podawana w…
Read More

HTTPS – co to jest

HTTPS – skrót od ang. Hypertext Transfer Protocol Secure, to bezpieczna wersja protokołu protokołu http….
Read More

Jak odmawiać różaniec. Instrukcja krok po kroku. AUTOR: Data publikacji: Kategoria: Jak odmawiać różaniec? Instrukcja…

Read More

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!

Read More